پرچم
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۱ آذر
تغییر سایز متن
-
+
انتخاب رنگ
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران
در نشست شوراي اداري شهرستان‌هاي نوشهر، چالوس و كلاردشت
وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي : قطار توسعه طرح تحول نظام سلامت در هيچ ايستگاهي متوقف نخواهد شد
وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي در نشست شوراي اداري شهرستان‌هاي نوشهر، چالوس و كلاردشت واقع در غرب مازندران افزود: اگر چه اجراي اين طرح مزيت‌هاي فراواني به همراه داشت، اما داراي نقاط ضعفي هم بودكه بايد برطرف و نقاط قوت آن تقويت شود.
 دكتر سعيد نمكي وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي روز پنجشنبه در نشست شوراي اداري شهرستان‌هاي نوشهر، چالوس و كلاردشت واقع در غرب مازندران با بيان اينكه قطار توسعه طرح تحول نظام سلامت ضمن اين كه در هيچ ايستگاهي متوقف نخواهد شد ، بلكه نياز به تعمير دارد و بايد زيرساخت هاي آن فراهم شود. افزود: اگر چه اجراي اين طرح مزيت‌هاي فراواني به همراه داشت، اما داراي نقاط ضعفي هم بودكه بايد برطرف و نقاط قوت آن تقويت شود.
وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي با اظهار اين مطلب كه طرح تحول نظام سلامت از سال 93 با سه رويكرد حفاظت مالي از مردم، ايجاد عدالت در دسترسي به خدمات سلامت و ارتقاي كيفيت خدمات بهداشتي و درماني در كشور اجرايي شد اضافه كرد : كاهش ميزان پرداختي بيماران بستري دربيمارستان هاي دولتي، ماندگاري پزشكان درمناطق محروم، حضور پزشكان متخصص مقيم دربيمارستان هاي دولتي، ارتقاي كيفيت هتلينگ و ارتقاي كيفيت خدمات در بيمارستان هاي دولتي، برنامه ترويج زايمان طبيعي، برنامه حفاظت مالي از بيماران صعب العلاج وايجاد اورژانس هوايي از جمله برنامه هاي تعريف شده براي اين طرح بوده است.
وزير بهداشت گفت : با اجراي طرح تحول نظام سلامت هزينه بستري بيماران ‏از 37 درصد به 5 درصد براي روستاييان و 10 درصد براي شهرنشينان كاهش‬ يافت و 42 درصدي هم از قيمت انواع لوازم و تجهيزات پزشكي ‏مصرفي براي‬ بيماران كاسته شد.
وي كاهش ارجاع مردم به خارج از بيمارستان براي تهيه دارو و تجهيزات پزشكي، بازسازي بيمارستان‌هاي فرسوده، ‬ترويج‬ زايمان‬ طبيعي‬، حضور پزشكان در مناطق محروم، راه اندازي كلينيك ويژه و پايگاه‌هاي اورژانس را از جمله مزيت‌هاي اين طرح معرفي كرد.
دكتر نمكي گفت: عده‌اي با بداخلاقي سعي كردند تا اين طرح را از بنيان زير سئوال ببرند ولي برخي از مردم نيز با نقدهاي منصفانه و سازنده نقاط ضعف آن را بدرستي و كارشناسي شده مطرح كردند.
وي توضيح داد: به عنوان نمونه فراهم نبودن زيرساخت‌هاي ارجاع و تكميل نشدن پرونده‌هاي الكترونيكي راهنمايي باليني از انتقادات درستي است كه بر اين طرح بسيار اثر بخش وارد بود و امروز تا حدودي اين اشكالات برطرف شده و همچنان براي ادامه و تكميل زيرساخت‌هاي آن اهتمام ويژه اي داريم.
وزير بهداشت با تاكيد بر اين نكته كه بايد با بهره گيري از همه ظرفيت‌ها بويژه از توانمندي‌هاي بخش خصوصي براي تقويت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف طرح تحول نظام سلامت استفاده كرد، افزود: امروز اولويت وزارت بهداشت تقدم پيشگيري بر درمان سرپايي، تقدم درمان سرپايي بر بستري و نيز تكميل زيرساخت‌هاي طرح تحول نظام سلامت است و همه بايد براي تحقق اين اولويت ها كمك كنند.
وي از بهداشت روان به عنوان يكي از معضلات و مشكلات اساسي در جامعه ياد كرد و گفت: نبايد فضا جامعه را روز به روز غمگين‌تر كرد چرا كه در چنين شرايطي كودكان بدون آنكه كودكي كنند به سن جواني مي رسند و جوانان نيز بدون آنكه جواني و نشاط داشته باشند به سن سالمندي مي رسند و اين يك آسيب بزرگ است و نتيجه اش آن است كه سالمندان امروز ما احساس دل مردگي و آرزوي مرگ مي‌كنند.
دكتر نمكي افزود: حدود 12 ميليون نفر جمعيت حاشيه نشين در كشور داريم و سكونت اين شمار جمعيت طبيعتاً براي جامعه آسيب زا است و بايد براي حاشيه نشينان، فضاي نشاط ايجاد كنيم و براي سالمندان و جوانان تحصيل كرده جوياي كار كه امروز احساس مي‌كنند خاصيتي در كشور ندارند و ممكن است به بيماري‌هاي مختلفي مبتلا شوند، بايد برنامه ريزي و سياست گذاري كرد.

توليد 97 درصد داروي مورد نياز در داخل

وزير بهداشت همچنين دستاوردهاي حوزه بهداشت و درمان را در دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي تشريح كرد و اظهار داشت: امروز در حوزه سلامت بي نياز از دنيا بوده و حدود 97 درصد از داروها نيز توليدي داخلي است و حدود 66 دانشگاه و دانشكده علوم پزشكي در كشور فعاليت دارد.

وي افزود: وزارت بهداشت با همه مشكلات و تنگناهاي مالي، امسال از نظر تأمين منابع مالي و انساني نسبت به سال گذشته وضعيت خوبي دارد، ضمن اينكه پيش بيني شده امسال دستكم 20 هزار نفر نيروي انساني متخصص به كار گرفته شود.

نمكي ساخت دانشكده مرتبط به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، خريداري زمين و ساخت اداره بيمه سلامت نوشهر، توسعه بناي ساختمان اورژانس نوشهر و پيش بيني فضا براي بخش دياليز، تخصيص يك دستگاه آمبولانس براي كلاردشت و كجور، تخصيص يك دستگاه اتوبوس آمبولانس براي جاده كندوان را بسيار ضروري دانست و وعده داد: بزودي حدود 10 ميليارد تومان براي تأمين اين امكانات اختصاص داده شود.

وزير بهداشت، درمان و اموزش پزشكي به منظور ارزيابي مراكز بهداشتي و درماني شهرستان‌هاي نوشهر و چالوس امروز به منطقه غرب مازندران سفر كرد.
تاریخ:
1398/04/20
تعداد بازدید:
3543
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
ساري ، ميدان امام (ره) سه راه جويبار ، ابتداي بزرگراه ولي عصر (عج) ، دانشگاه علوم پزشكي مازندران
| Copyright © 2015 Mazums.ac.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal