حوزه ریاست
۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1397/06/26 تعداد بازدید: 268
فرهنگ عمومي جامعه بايد به سمت تجويز و مصرف صحيح دارو سوق داده شود
دكتر محمدرضا شيران معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي مازندران در جمع خبرنگاران با بيان اينكه حدود 98 درصد داروها در داخل كشور توليد مي شود، اظهار كرد: ...

 دكتر محمدرضا شيران معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي مازندران در جمع خبرنگاران با بيان اينكه حدود 98 درصد داروها در داخل كشور توليد مي شود، اظهار كرد: برخي از مواد اوليه دارويي از خارج كشور وارد مي شود كه سياست دولت حمايت از توليد مواد اوليه در داخل كشور است.

وي با بيان اينكه قيمت داروها حدود 10 تا 15 درصد افزايش پيدا كرده است، گفت: قيمت گذاري دارو توسط كميته اي تعيين مي شود و هرساله قيمت دارو افزايش پيدا مي كند ولي افسار گسيخته نيست.

دكتر شيران با بيان اينكه مكمل هاي خارجي در برخي موارد 300 درصد افزايش پيدا كرده است، افزود: مكمل ها نياز ضروري مردم نيست و بسياري از ويتامين ها از طريق مواد غذايي تامين مي شود و براي افرادي كه به اين مكمل ها نياز دارند مشابه داخلي در كشور توليد مي شود كه هموطنان مي توانند از آن استفاده كنند.

دكتر شيران فروش داروي هورمون رشد به صورت غيرمجاز به باشگاههاي بدن سازي را ضربه زدن به اعتماد مردم نسبت به شبكه سلامت دانست و هشدار داد: مصرف اين هورمون ها بدون مجوز پزشك متخصص مي تواند باعث بروز بيماري ديايت در مصرف كنندگان شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي مازندران ادامه داد: دارو در ايران ارزان تر از دنيا است كه بسياري از افراد بدون نسخه پزشك اين دارو را تهيه مي كنند و زماني كه دارو با قيمت پايين عرضه شود مصرف آن افزايش پيدا مي كند.

وي همچنين گفت : در شرايط كنوني مشكل دارويي به خصوص داروي توليد داخل كشور در شبكه توزيع استان وجود ندارد. دكتر شيران با بيان اينكه كمبود دارو وجود ندارد، گفت: ذخيره كافي  دارو در انبارهاي دانشگاه علوم پزشكي مازندران وجود دارد كه در مواقع اضطراري توزيع مي شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان اينكه در گذشته توزيع دارو در غرب استان با مشكل مواجه بود، افزود: براي رفع مشكلات غرب استان داروخانه 13 آبان در پرديس رامسر ايجاد شده است و شعبه هلال احمر نيز در تنكابن تقويت  شد.

وي ادامه داد: يكي از برنامه هاي دانشگاه علوم پزشكي مازندران راه اندازي انبار دارويي در غرب استان است كه زمين آن را رئيس بيمارستان طالقاني چالوس تقبل كرده است.

دكتر شيران به افزايش قيمت برخي داروها اشاره كرد و افزود: برخي از داروها را بيمه ها تقبل نمي كنند كه اين مسئله سبب افزايش قيمت آن ها شده است كه بايد اين سياست ها تغيير پيدا كند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان اينكه تجويز داروهاي برند يكي از دلايل كمبود دارو است، ادامه داد: سياست دولت حمايت از فرآورده هاي توليدي داخل كشور است ولي بسياري از پزشكان به دنبال تجويز داروهاي برند هستند كه سبب كمبود اين داروها مي شود.

وي به مشكلات داروخانه ها اشاره كرد و گفت: سازمان هاي بيمه گر به تعهدات خود در حوزه دارويي عمل نكردند كه سبب شده بسياري از داروخانه ها به دليل عدم پرداخت بيمه ها با مشكل مالي مواجه شود بنابراين نمي توانند از شركت ها دارو را خريداري و پاسخگوي مراجعه كنندگان باشند.

دكتر شيران با اظهار اين كه برخي از پزشكان بدون توجه به شرايط دارويي كشور نسخه مي پيچند كه اين كار مشكلاتي را براي بيماران و داروخانه ها ايجاد كرده است ادامه داد: هم اكنون حدود 98 درصد از داروهاي مورد نياز كشور در داخل توليد مي شود و حداقل در 2 سال آينده كشور مشكلي از لحاظ تامين دارويي نخواهد داشت.

معاون دانشگاه علوم پزشكي مازندران در مورد نگاه هاي منفي نسبت به داروهاي توليد داخل هم گفت: داروهايي داخلي كه براي مشابه خارجي نسخه پيچي مي شود از لحاظ درماني تفاوتي چنداني ندارند و كاركردشان در درمان يكسان است.

وي يكي ديگر از دلايل كمبود دارو را فرهنگ عمومي جامعه دانست و بيان كرد: در كشور ما زماني كه كمبود نسبي در اقلامي به وجود بيايد مردم به سمت خريد بيش از حد نياز خود مي روند كه اين مسئله به كمبودها دامن مي زند و بايد تلاش شود تا اين فرهنگ اصلاح شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي مازندران افزود: داروي بيماران خاص هم در مازندران از طريق معاونت دارو و غذا در اختيار انجمن بيماران خاص قرار مي گيرد تا ميان بيماران توزيع شود. دكتر شيران گفت: علاوه بر اين، چند داروخانه معتمد نيز اين داروها را با نظارت معاونت دارو و غذا دانشگاه در اختيار بيماران قرار مي دهند.

دكتر محمدرضا شيران  با بيان اين كه  حدود 500 داروخانه در سطح استان در حال فعاليتند از برخورد قانوني با چهار داروخانه دار متخلف استان  خبر داد و افزود : تخلف اين داورخانه ها را توزيع دارو خارج از شبكه و قاچاق بود كه  مجازات اين داروخانه داران متخلف قطع سهيمه دارو، لغو قرارداد با بيمه و ابطال پروانه فعاليت است.

 

فرهنگ عمومي جامعه  بايد به سمت تجويز و مصرف صحيح دارو سوق داده شود
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal